Od 11 do 13 września br. odbyły się w Singapurze targi Seafood Expo Asia w których wzięło udział 350 wystawców z ponad 40 krajów oferujących różnorodne produkty z ryb świeżych, mrożonych, wędzonych i owoców morza.
Polską strefę wystawienniczą zorganizowało Polskie Stowarzyszenie Przetwórców Ryb.
W targach Seafood Expo Asia wzięło udział osiem firm z Polski, zainteresowanych wymianą handlową z tym krajem, są to: Abramczyk sp. z o.o, Graal S.A., Seamor international sp. z o.o., Freezco sp. z o.o., Contimax S.A., Jurassic Salmon sp. z o.o., Polski Karp sp. z o.o., CPF Culinar Polska sp. z o.o.
Uroczyste otwarcie stoiska nastąpiło przy udziale przedstawicieli Polskiej Ambasady w Singapurze, Ilony Korchut i Wojciecha Wątłego, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Singapurze, Magdaleny Smolak i Mai Justyny oraz przedstawicieli Seafood Industries Association Singapore.
Wstęgę przecinała Prezes Polskiego Stowarzyszenia Przetwórców Ryb Małgorzata Pawliszak a towarzyszył jej vice Prezes Czesław Abramczyk.

W drugim dniu targów w Centrum Biznesowym w Singapurze zostało zorganizowane spotkanie networkingowe w którym wzięło udział ok. 60 osób z firm polskich i singapurskich. Organizatorami spotkania było Polskie Stowarzyszenie Przetwórców ryb oraz PAIH.
Podczas prelekcji Prezes PSPR Małgorzata Pawliszak zaprezentowała  możliwości eksportowe i importowe  polskiego przetwórstwa ryb, zaś Belinda Lee Prezes Seafood Industries Association Singapore, podkreśliła, że potrzebne jest zwiększenie eksportu pomiędzy krajami.

„Po części merytorycznej, nasi Goście zostali zaproszeni na poczęstunek, przygotowany na bazie  produktów pochodzących od polskich wystawców. Jesteśmy zadowoleni, że doceniono ich smak i wysoką jakość. Przyjechaliśmy tu aby znaleźć nowe rynki zbytu dla polskiego przetwórstwa i robimy wszystko aby to osiągnąć.” powiedziała Arletta Kramska, Dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Przetwórców Ryb.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Środki na to wydarzenie pochodzą z funduszy Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze" na lata 2014-2020, w ramach priorytetu nr 5, który dotyczy wsparcia obrotu i przetwarzania produktów rybnych. Projekt o nazwie "Znalezienie nowych rynków zbytu dla produktów pochodzących z rybołówstwa i akwakultury oraz zwiększenie ich popytu i konkurencyjności na rynkach krajowych i międzynarodowych".

Arletta Kramska
Dyrektor
Polskiego Stowarzyszenia Przetwórców Ryb