Szanowni Państwo - Członkowie PSPR

Zwracamy Państwa uwagę na załączone komunikaty Komisji Europejskiej o przedłużeniu okresu obowiązywania tymczasowych ram pomocy państwa, przyjętych 19 marca 2020 r., w celu wsparcia gospodarki w walce z pandemią koronawirusa.

Szczególną uwagę zwraca informacja o podwyższeniu pułapów określonych w tymczasowych ramach dla niektórych środków o wprowadzeniu zapisów zachęcających do korzystania z instrumentów  zwrotnych oraz to, że w przypadku przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych kryzysem związanym z koronawirusem, które w okresie kwalifikowalności odnotowały spadek obrotów o co najmniej 30% w porównaniu z tym samym okresem 2019 r. , państwo może pokryć część kosztów stałych, których przedsiębiorstwa nie są w stanie pokryć ze swoich dochodów, w kwocie do 10 milionów euro na przedsiębiorstwo (wcześniej 3 mln.).

Zarząd PSPR wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o spotkanie w tej sprawie i konsultacje. Celem rozmów jest jak najszybsze uruchomienie pomocy z maksymalnymi efektami dla pojedynczych przedsiębiorstw i dla całej branży.

Prosimy o przekazanie Zarządowi wszelkich uwag oraz propozycji wykorzystania tej pomocy i poziomu niezbędnej pomocy "covidowej" dostępnej w tym roku- w relacji do pomocy uzyskanej w 2020.

Środki na tę pomoc uszczuplą pulę środków z Funduszu UE (dostępne do 2023 r.- głównie w priorytecie 5 przeznaczone dotąd na działania inwestycyjne, promocyjne i innowacyjne).

Prosimy też o przekazanie informacji na temat Państwa potrzeb w zakresie inwestycji oraz ewentualne zapotrzebowanie na takie środki , które chcielibyście wykorzystać i rozliczyć do końca 2023 r. w ramach planowanych przez siebie działań.

Prosimy o informacje w formie mailowej na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  do 5 lutego 2021 r.